In progress: Szabó Csilla

Az év első beszélgetésében Szabó Csilla vezető építész kolléganőnket kérdeztük jelenlegi munkájáról, amely Budapest egyik legjobban várt szállodafejlesztése, a Szervita téri Emerald Residence projekt befejezése. 

 Hol tart most az Emerald Residence építkezése? Mikorra várható a befejezés?

2021 elején befejeződik az Emerald projekt minket érintő része: a kétéves munkafolyamat eredményét már mi is nagyon várjuk. A tervezés mellett a kivitelezési munkákat tervezői művezetéssel segítettük, ellenőriztük az egyedi szerkezetek gyártmánytervét, illetve dolgoztunk a színek harmonizálásán is. Az Emerald egy izgalmas projekt, hiszen a szállodai és apartmanrész mellett több közösségi tér, két lobby és a szálloda éttermének tervezéséből állt össze a munkánk. A százötven szoba és lakosztály mellett a wellness és fitnesz részleg belsőépítészeti munkáját is mi végezhettük.

Miért izgalmas ez a fázis és mi a ti feladatotok ilyenkor?

Megrendelőnkkel partneri együttműködésben dolgozunk, ahol kölcsönös bizalom alakult ki. Ilyenkor a belsőépítész az eredményes kivitelezést azzal segíti, ha alkalmazkodik és gyorsan reagál a felmerült gyakorlati problémákhoz. Mindig nagyon igényes végeredményt hoz, amikor végig tudjuk követni a folyamatot és a kivitelezés és végső simítások során ott tudunk lenni a házban: azokkal a gondolatainkkal és az enteriőrhöz illő javaslatokkal gazdagodik ilyenkor a munka, amelyek a tervezési fázisban, papíron még nem rögzíthetők, de mégis fontosak. A szállodatervezés egy sajátos területe a belsőépítészetnek, rengeteg olyan szabályhoz és üzemeltetői kéréshez kell alkalmazkodnia, amely a működést és a sűrű vendégforgalom elosztását biztosítja. Emellett a közösségi tereket, falakat úgy kell tartalommal megtölteni, hogy egységes képet alkosson, élményt hordozzon, de ne okozzon karbantartási nehézséget.  

Nemes anyagok, bársonytapétás fal és egyedileg tervezett bútorok: milyen hangulat várja majd az ide érkezőket? 

Az Emerald egy szigorú, racionális épület, amely a belső térben az épülettel harmonizáló játékos megoldásokkal él. Sok egyedi csomópont, anyagváltás, bútorterv teszi élvezhetővé és minőségivé a belsőépítészetet. A meleg, kozmopolita hangulatot a felhasznált anyagok adják – a szálloda nevéből adódóan a méregzöld színt választottuk vezető színnek, amelyet néha okkersárgával variáltuk. Ezeknek a színeknek szép alapot ad néhány természetes anyag, amely ismétlődik a falakon és padlón, ilyenek például a Sahara Noir, Calacatta Mont Blanc kőporcelán és a sötétbarna valódi fa. Geometrikus bronz tükrök, egyedi mintázott perforált fém borítások és színes térelválasztók osztják és díszítik a teret.

Különleges megoldás a Kriska függesztett kapcsokból álló függönyszerkezet – miért izgalmas ez?

A tervezés során azért találtuk ki a térbeli dekoratív elemeket, hogy a funkcionális részeket kiemeljük, így hangsúlyt kapott a központi reggeliztetőpult az étteremben, kiemeltük az utcai, magasabb belmagasságú bár vendégterének középpontját. A Kriska függesztett szemeinek rendszere és felülete egyedi grafikai tartalmat hordoz.

Mit gondolsz, milyen tapasztalattal lettetek gazdagabbak az Emerald munkái kapcsán és mi az, ami az este’r partners szaktudásából és értékeiből beépül a házba?

Egy ekkora léptékű projekt nagy csapatmunka, melynek során komoly koordinációt igényel már a csapat összefogása és összehangolása is. Folyamatosan alkalmazkodni kell a napi szinten felmerülő műszaki, esztétikai és funkcionalitással kapcsolatos helyzetekhez. A munkafolyamat egy Emeraldhoz hasonló nagy projektnél mindig új tapasztalat, amelyben a stratégiai látásmódunk és a döntéshozó képességeink is fejlődnek.

Az utóbbi években több szállodai projektünk volt, ahol a szigorú határidők, a részletgazdag műszaki ismeretünk, a rendelkezésre állás, a gyors reakció és megrendelői igényekhez való alkalmazkodás mind szükségszerűek voltak. Az Emerald is ilyen volt: mindezt a tudást és tapasztalatot együttesen tudtuk alkalmazni.